ZWIEDZANIE
Okres paryski Vincenta van Gogha jest chyba najważniejszy w jego całej twórczości. Przez te dwa lata pobytu i pracy twórczej w Paryżu widzimy jakby trzech lub czterech różnych „Vincentów”. Mieszanie starej tradycyjnej szkoły z nowymi trendami i poszukiwaniem siebie, i swojego miejsca w sztuce.
Widzimy jak wielki wpływ na twórczość Vincenta van Gogha miała ósma ostatnia oficjalna wystawa impresjonistów, która odbyła się 1886 roku. Jego osobiste kontakty z impresjonistami pobudzają Vincenta do poszukiwania własnej drogi, co ma odzwierciedlenie w jego dziełach.
Vincent van Gogh zabiera nas w niecodzienną podróż po Paryżu i jego przedmieściach. Spacerujemy po Montmartre ulicami ale także prowadzi nas do ogrodów i niezasiedlonych jeszcze miejsc na wzgórzu Montmartre. Ukazuje nam wszechobecne wiatraki, z których słynęło to wzgórze. Możemy spojrzeć na Paryż z okna mieszkania Theo przy rue Lepic, w którym mieszkał Vincent. Prowadzi nas do punktów widokowych aby pokazać panoramę Paryża o różnych porach dnia. Możemy przespacerować się w parku Asnieres na przedmieściach Paryża. Poznać Sekwanę i jej nabrzeża w różnych miejscach miasta. Zasiąść w kawiarniach i restauracjach przy lampce absynthu. Poznać osoby, z którymi współpracował: sprzedawcę ze sklepu z akcesoriami dla malarzy, handlarza dziełami sztuki, restauratora, u którego wystawiał swoje prace czy wreszcie jego paryską miłość Agostinę.
Będziemy mogli zobaczyć kilka jego autoportretów, których w swojej karierze namalował 37 sztuk z czego większość powstała w Paryżu. Zobaczymy również bukiety kwiatów, które stawiał w swoim pokoju oraz obrazy przedstawiające martwą naturę.
Tego wszystkiego możemy doświadczyć na niecodziennej wystawie przenosząc się w czasy końca XIX korzystając z narzędzi jakimi jest zastosowany trójwymiar anaglif, który powstał
w tamtym okresie. Oglądamy wielkie dzieła mistrzów z końca XIX wieku stosując narzędzia również z końca XIX wieku. Zapraszamy aby wybrać się w tę niecodzienną podróż w czasie, aby spotkać Vincenta van Gogha wielkiego artystę, któremu nie zabrakło odwagi aby pójść „pod prąd” inspirując innych w poszukiwaniu „nowej drogi” w sztuce.
Informacje dotyczące zwiedzania:
Zwiedzanie wystawy rozpoczyna krótkie wprowadzenie w jaki sposób oglądać obrazy by zobaczyć wszystkie ich walory.
Orientacyjny czas zwiedzania wystawy wraz z wykładem to ok. 60 minut.
Wskazany na bilecie dzień i godzina oznacza czas rozpoczęcia wprowadzenia – omówienia sposobu oglądania oraz przyzwyczajenia mózgu do przetwarzania obrazów w 3D – ok. 10 minut. Zapraszamy do przybycia ok. 15 minut wcześniej przed wskazaną godziną na bilecie.
Przy wejściu na teren wystawy należy odebrać jednorazowe okulary 3D.